Gyldne Fugl brochure

Foreningens magasin: Frøsamlernyt # 2 er ’på gaden’!

Klik ind og læs om noget af det, foreningen brænder for
26. januar 2021, 17:50

I Frøsamlernyt nr. 2 kan du læse et portræt af Børge Jensen, der igennem mange år har bevaret og forsynet foreningen med frø af korn, roer og meget andet, der ellers havde været i fare for at forsvinde: Du kan fordybe dig i foreningens adoptionsprogram og lade dig inspirere af, hvordan Merete Juul dyrker soyabønner og bruger dem i køkkenet og meget mere ...

Læs Frøsamlernyt #2 her

Magasinet er på 20 sider og kan læses fra browseren i ’bladre-visning’ eller downloades fra samme side som en (ret stor - 32 MB) pdf fil. Kontakt foreningen, hvis du har brug for en kopi i nedsat størrelse.

Vi håber i bestyrelsen, at det nye nummer af magasinet vil være til glæde og fornøjelse, mens vinteren og Corona-nedlukningen stadig er over os - og mens vi venter på, at den nye Forårsfrøliste udkommer. 

Hvis du ikke har læst Frøsamlernyt #1 fra marts 2020, kan du gøre det her.

Foto: Iris Overgaard Jensen