Mollys have i Gjerrild

Foreningens magasin: Frøsamlernyt # 3 er 'på gaden'!

Klik ind og læs om noget af det, foreningen brænder for
23. september 2021, 21:55

I Frøsamlernyt nr. 3 kan du læse et portræt af Molly Hougaard, en af Frøsamlernes "Founding Mothers" og den første, der prøvedyrkede og beskrev de gamle høje ærter, som vi ret tidligt begyndte at samle på og bevare. Du kan følge med i medlemmers eksperimenter og erfaringer med frøavl af Amager hvidkål og brug af spiselige natskyggebær, se resultaterne af arbejdet med gamle nordiske sorter i projektet "Frø til Fad", læs om nye frøpolitiske udfordringer og meget mere ...

Læs Frøsamlernyt #3 her

Magasinet er på 32 sider og kan læses fra browseren i ’bladre-visning’ eller downloades fra samme side som en (ret stor - 12 MB) pdf fil. Kontakt foreningen, hvis du har brug for en kopi i nedsat størrelse.

Vi håber i bestyrelsen, at det nye nummer af magasinet vil være til glæde og fornøjelse, og give alle læsere et bedre indblik i foreningens mange aktiviteter.

Hvis du ikke har læst

  • Frøsamlernyt #1 fra marts 2020, kan du gøre det her.
  • Frøsamlernyt #2 fra januar 2021, kan du gøre det her.

Forsidefoto: Hervé Lognonné
Foto på Nyhedssiden: Brian Krause